"Opowiedzcie wiatry nad odrzańskie wokół
By pamiętał każdy i powtórzyć mógł
O dwudziestym pierwszym - najpiękniejszym rok!
Pieśń wędrowną, wzdłuż powstańczych dróg!"
W ten sposób przerwano połączenie kolejowe z resztą Niemiec, a powstańcy zajęli prawie cały obszar plebiscytowy.
3 maja rozpoczęto krótkotrwałe walki w okręgu przemysłowym: Świętochłowice, Wirek, Rozbark, Szarlej, Miechowice, Biskupice, Ruda Śląska, Łabędy, Ligota, Sośnicowice. Z dużych miast powstańcy najwcześniej opanowali Bytom, potem Królewską Hutę, którą następnie przekazano oddziałom francuskim. Opanowano również Lipiny i Hajduki Wielkie, natomiast walki toczyły się w okolicach Zabrza, które w końcu zostało zajęte.
Bez większych walk opanowano powiat pszczyński, łącznie z Pszczyną. Nie atakowano natomiast Mikołowa, aby nie rozdrażnić stacjonującego tam garnizonu włoskiego.
W powiecie rybnickim najwcześniej opanowano Wodzisław Śląski, a następnie Żory. Później atakowano Rybnik, którego zdobycie utrudniała obecność w mieście żołnierzy Reichswery w ubraniach cywilnych.
W powiecie tarnogórskim szybko opanowano Tarnowskie Góry oraz Mikulczyce, a następnie Nakło. Opanowano również Świerklaniec, Pyskowice i Toszek.
W powiecie strzeleckim bez walk zdobyto Ujazd, Warmątowice, Zawadzkie, Kolonowskie, Fosowskie. Walki toczyły się o Piotrówkę i Krupski Młyn, a po kilku dniach zaatakowano Strzelce Opolskie.
W powiecie lublinieckim otoczono Lubliniec, który władze niemieckie oddały wkrótce powstańcom. Opanowano również Łagiewniki Małe, Pludry i zaatakowano Dobrodzień.
W powiecie oleskim i kluczborskim zajęto Olesno, Łowoszów, Wojciechów i Stare Olesno. Dalsze działania prowadzone były w kierunku Kluczborka, Nowego Dworu, Chocianowic i Radonic.
Zasięg powstań śląskich
Polsce przydzielono co prawda mniejszą część spornego terytorium (ok. 1/3 tego terenu), lecz tą bardziej uprzemysłowioną. W terenach Rzeczypospolitej znalazło się 50 % hutnictwa i 76 % kopalń węgla, co miało ogromne znaczenie gospodarcze dla II Rzeczypospolitej.
Szacuje się, że w ciężkich i krwawych walkach zginęło prawie 1500 powstańców. Pamiętać należy, że w powstaniach brali udział nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, lecz również wielu mieszkańców Rzeczypospolitej, którzy popierali Ślązaków. W całej Polsce powstawały różnego rodzaju ruchy poparcia oraz w największych polskich miastach odbywały się manifestacje dla poparcia Górnego Śląska.
Wojska polskie wkraczają do Katowic
Od tego momentu, dzięki naszym przodkom, znów jesteśmy częścią Polski.
Oby już na zawsze!
R. Riedel - Puść mnie Matko do powstania!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz