Przede wszystkim znajduje się tam bazylika Św. Anny, a w środku figurka tejże Świętej, czyli mamy Maryji i babci Jezusa. Figurka, która słynie z cudów, jest od wieków powodem licznych pielgrzymek Ślązaków i nie tylko. Między innymi w 1983 r. pielgrzymował tam papież Jan Paweł II. Oprócz bazyliki znajduje się tam kalwaria, która powstała 300 lat temu, a także klasztor franciszkanów, którzy przybyli na Górę św. Anny w 1656 r. Obecnie zakonnicy opiekują się bazyliką oraz kalwarią.
Oprócz miejsc związanych z kultem św. Anny znajduję się tam również Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego, który upamiętnia powstania śląskie, a przede wszystkim najważniejszą bitwę III powstania śląskiego, która miała miejsce właśnie na Górze Św. Anny (21-26 maja 1921 r.).
Pomnik ten wznosi się nad amfiteatrem, który jest kolejną atrakcją Góry Chełmskiej.
Tam gdzie dzisiaj znajduje się wspomniany amfiteatr wcześniej był kamieniołom. Jednak w 1934 r. właścicielka tego terenu przekazała go NSDAP, a następnie władze niemieckie postanowiły upamiętnić w tym miejscu Niemców poległych w 1921 r. we wspomnianej wyżej walce o Górę Św. Anny. Zaczęto więc ów kamieniołom przebudowywać na amfiteatr a na jego krawędzi powstało mauzoleum. Oczywiście mauzoleum już dzisiaj nie istnieje, natomiast amfiteatr mimo nie najlepszego stanu technicznego, z powodu braku pieniędzy, nadal jest miejscem wypoczynku wielu turystów i pielgrzymów.
Zapraszam do galerii gdzie jest parę fotek z mojej ostatniej wycieczki na Górę Św. Anny :)
to była piękna wycieczka ;) cudowne miejsce, do którego przyjeżdża się jak do domu i zawsze chce się wracać :)
OdpowiedzUsuń