piątek, 13 stycznia 2012

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach!

Stworzymy nowoczesne muzeum, które będzie rozpoznawalnym punktem na turystycznej mapie Polski. Będzie nowoczesne i multimedialne, a wzorem dla nas jest Muzeum Powstania Warszawskiego i podziemia pod krakowskim Rynkiem, choć oczywiście skala będzie mniejsza - przekonuje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.


Muzeum Powstań Śląskich to połączenie nowoczesności z walorami historycznymi. Na zwiedzających czekać będą między innymi kioski multimedialne, ekrany dotykowe, trójwymiarowe prezentacje, każdy będzie mógł na przykład wziąć udział w grze interaktywnej czy głosowaniu podczas plebiscytu. Do współpracy podczas tworzenia tego istotnego dla regionu projektu zaprosiłem Komitet Honorowy. Jako pierwszy w jego skład wszedł arcybiskup Wiktor Skworc, są też marszałek Adam Matusiewicz i wojewoda Zygmunt Łukaszczyk - zapowiedział prezydent.

Przedstawiciele firmy Ad!venture Multimedialne Muzea, którzy przygotowali już m.in. ekspozycje dla Muzeum Browaru Żywieckiego    i kopalni w Bochni już pracują nad wystawą dla świętochłowickiej placówki. - Ekspozycja o powierzchni 900 m kw. będzie najeżona elektroniką i multimediami. Miejsca jest może niewiele, ale dzięki multimedialnym obrazom w wysokiej rozdzielczości uzyskamy głębię    i zwiedzający będą mogli się przenieść do Sali Lustrzanej Wersalu, powstańczego sztabu w skromnym mieszkaniu albo na ulicę jednego ze śląskich miast. Chodzi o to, żeby samemu poczuć historię. Jedną z największych atrakcji muzeum będzie ogromna przestrzeń wojenna urządzona na najwyższej kondygnacji, gdzie zwiedzający będą mogli wejść do okopów i zostaną rzuceni w sam środek bitwy - opisuje Sławomir Mazan, dyrektor zarządzający Ad!venture. Jego zdaniem muzeum będzie mogło odwiedzić 130 tys. osób rocznie.

  
Muzeum ma już pierwsze eksponaty. Przekazał je Świętochłowicom kolekcjoner Jarosław Bełdowski. – Realizuję obietnicę, którą złożyłem rok temu – powiedział na konferencji. – Kolekcjonerzy to najczęściej egoiści, więc nawet nie mówią, jak duże mają zbiory. Ja zaliczam się do innej kategorii, a kolekcja, którą chcę przekazać jest chyba największą tego typu w Polsce.

Świętochłowice rozpoczęły też ogólnopolską zbiórkę pamiątek i eksponatów związanych z powstaniami. Zbiory trafią do dawnego urzędu gminy - budynku zaprojektowanego przez Emila i Georga Zillmannów, twórców katowickich osiedli Giszowiec i Nikiszowiec.      Po wojnie mieściła się tu komenda milicji - aż do nocy sylwestrowej 1999/2000, kiedy spłonął dach. Czy w opuszczonym, niewielkim budynku uda się stworzyć placówkę na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?

P.S. Zdjęcia pochodzą ze strony http://katowice.gazeta.pl
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz