środa, 7 września 2011

Papież był Ślązokiem?!

W 1903 roku na Stolicy Apostolskiej zasiadł Pius X, najczęściej znany z tego, że wprowadził wczesną Pierwszą Komunię Świętą. Kościołowi przewodził do 1914 roku i był uwielbiany przez wiernych, którzy nazywali Go "il santo", czyli "święty" i Świętym został. Beatyfikowany został w 1951 r., a kanonizowany w 1954 r.


Papież św. Pius X urodził się w 1835 r. w Riese, w okolicach Wenecji czyli we Włoszech.

Dlaczego więc taki tytuł tego postu?
Czytając książkę Marka Szołtyska "Rok śląski" natrafiłem na tekst o owym Papieżu.
Ojciec św. Piusa X (Giuseppe Melchiorre Sarto) nazywał się Jan Krawiec i pochodził z Boguszyc koło Toszka. W 1812 r. na Śląsku, po wojnach napoleońskich, panowała bieda. Ojciec przyszłego papieża wyjechał więc "za chlebem" do Włoch i zamieszkał w miejscowości Riese, a swoje imię i nazwisko przetłumaczył na język włoski. W języku tym "krawiec" znaczy "sarto". Od tego więc momentu Jan Krawiec nazywał się Giovanni Sarto. Następnie ożenił się z Włoszką, z którą miał dziesięcioro dzieci, w tym przyszłego papieża.
Św. Pius X został następcą św. Piotra w 1903 r. Był to czas napiętej sytuacji politycznej w Europie, a papiestwo było atakowane. Urzędnicy watykańscy mogli więc uważać, że lepiej nie rozgłaszać faktu, iż obecny papież nie jest rodowitym Włochem i ma śląsko-polskie korzenie. Wiadomość ta mogła by spowodować wybuch powstania w Polsce, a to spowodowałoby kłopoty dyplomatyczne z Niemcami, Rosją i Austro-Węgrami, bo jak wiadomo Polska była wtedy pod zaborami owych państw.


Oczywiście sprawa nie jest do końca jasna, ale może kiedyś znajdą się dokumenty, dzięki którym potwierdzone zostanie to, że św. Pius X to syn emigranta ze Śląska, Jana Krawca z Boguszyc.

P.S. Post oparty na tekście z książki M. Szołtyska "Rok śląski".

1 komentarz: