niedziela, 21 sierpnia 2011

XII Jarmark Średniowieczny w Chudowie!

Na trzy dni Chudów stał się średniowiecznym grodem, do którego zjechali się rycerze i wojowie z Polski, Węgier i Serbii. Przybyli, aby brać udział w turniejach rycerskich, łuczniczych oraz potyczkach wojów.


Wszystko to odbywało się w ramach XII Jarmarku Średniowiecznego, który co roku odbywa się na łące przy zamku w Chudowie. Każdy kto w dniach 13-15 sierpnia 2011 przybył do tej niewielkiej miejscowości mógł poczuć wyjątkowy, średniowieczny klimat. Na czas jarmarku dla gości udostępniony był obóz warowny, w którym rycerze i wojowie mieszkali. Poza obozem było również wiele atrakcji jak m.in.: walne bitwy, zapasy, pokaz średniowiecznego rzemiosła, pokaz dawnych tańców, koncerty muzyki średniowiecznej, jak również już wspomniane turnieje rycerskie czy łucznicze. Wszystko więc co kojarzy nam się z tamtymi czasami mogliśmy zobaczyć i spotkać w jednym miejscu.
Wokół zamku rozstawione były kramy rzemieślnicze, na których każdy mógł zapoznać się z technikami średniowiecznego wytwórstwa, a także zakupić rekonstrukcje średniowiecznych sprzętów. Oczywiście poza tym była możliwość zwiedzania wieży zamkowej, która została odbudowana. 


Organizatorem Jarmarków Średniowiecznych w Chudowie jest Fundacja "Zamek Chudów", która powstała w 1995 roku, w celu uratowania jednego z piękniej położonych nizinnych zamków na Górnym Śląsku - zamku w Chudowie. Dzięki jej działalności w 2001 roku rozpoczęto odbudowę zamkowej wieży, w której od 2004 roku mieści się muzeum archeologiczne. Prezentowane są w nim zabytki, pozyskane głównie podczas badań archeologicznych, prowadzonych od 2001 roku (m.in. w 2007 roku odkryto studnię zamkową, ślady wcześniejszego założenia obronnego – drewnianej wieży z XV wieku).
Fundacja jest również właścicielem innych obiektów, o których uratowanie zabiega. Są to wyjątkowa średniowieczna książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry (z unikalnymi w skali Europy freskami przedstawiającymi legendę o sir Lancelocie z Jeziora), ruiny średniowiecznego zamku w Owieśnie koło Dzierżoniowa oraz barokowy pałac opacki i ruiny klasztoru cystersów w Wierzbnej koło Świdnicy. Pod koniec 2009 roku do obiektów pod opieką Fundacji dołączyły pozostałości domu Karola Goduli w Rudzie Śląskiej wraz z sąsiednimi ruinami XV-wiecznego zamku.

Fundacja ta organizuje szereg imprez o różnej tematyce, takie jak m.in. Jarmark Średniowieczny. Celem organizowanych spotkań na każdym z obiektów będących pod opieką Fundacji, jest propagowanie konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego poprzez organizację rekonstrukcji historycznych, widowisk teatralnych oraz innych projektów kulturalnych.

Zamek w Chudowie


Obecny renesansowy zamek zbudowano na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 30 x 26 m. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną studnią. Czworoboczną wieżę o wymiarach 8,8 x 7,5 m umiejscowiono w południowo-zachodniej części założenia. Po obu jej stronach wzniesiono prostokątne budynki, pełniące funkcje mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży ulokowany był tzw. budynek służebny. Zamkowy dziedziniec okalały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło przez most nad fosą, prowadzący bezpośrednio na drugą kondygnację wieży.
Brak dokumentów związanych z budową zamku uniemożliwia dokładne określenie daty jego powstania. Z badań historycznych wynika, że renesansowy zamek powstał na miejscu wcześniejszego średniowiecznego założenia, po którym relikty odsłonięte zostały w czasie prowadzonych od 2000 badań archeologicznych i który należy wiązać z XV-wieczną siedzibą rodu Chudowskich.


Za budowniczego renesansowego zamku kamienno-ceglanego uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 roku kupił dobra rycerskie Chudów - Paniówki. Po jego śmierci majątek odziedziczył syn - Wacław. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 roku.            W latach 1706-1767 właścicielami zamku była rodzina Foglarów. Zamek w tym czasie przeżywał swój kolejny rozkwit i, jak podają źródła historyczne, należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku, w której odbywały się liczne bale i przyjęcia. Po roku 1768 zamek dość często zmieniał właścicieli tracąc na znaczeniu.
W 1837 roku właścicielem zamku w Chudowie został Aleksander         von Bally, który dokonał licznych przebudów, nie uwzględniając jednak pierwotnego stylu budowli, co doprowadziło do zatarcia renesansowej formy obiektu. Między innymi, w związku z legendami mówiącymi,      iż zamek w Chudowie jest starym zamkiem templariuszy, von Bally przebudował wieżę, umieszczając w niej kaplicę (połączone dwie kondygnacje wieży). W tym czasie zmianie uległo również najbliższe otoczenie zamku, przy którym powstał duży budynek o charakterze gospodarczym. Mieścił się w nim zamkowy browar i karczma. 


W tym roku w Chudowie odbędzie się jeszcze parę imprez na które serdecznie zapraszam. We wrześniu warto przyjechać na pewno na "Historię czekolady", "Historię wina", czy "Kartofladę". Więcej informacji na stronie http://www.zamekchudow.pl/ 

Zapraszam do galerii, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć                     z XII Jarmarku Średniowiecznego :)

P.S. Tekst dotyczący historii zamku w Chudowie oraz fundacji "Zamek Chudów" pochodzi ze strony www.zamekchudow.pl

2 komentarze:

  1. normalnie jakiś talent polonistyczny w Tobie tkwi :P fajna imprezka :) teraz trzeba na to z czekoladą jechać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie tekst jest napisany bardzo ładną i poprawną polszczyzną :)


    Zachęcam do lektury moich artykułów poświęconych II wojnie światowej.

    Pierwszy jest poświęcony działaniom wojennym w moich rodzinnych stronach:

    http://ziemialubawska.blogspot.com/2011/08/ii-wojna-swiatowa-na-ziemi-lubawskiej.html


    A drugi dotyczy przedstawia zarys polityki Adolfa Hitlera i Stolicy Apostolskiej:

    http://sekretyhistorii.blogspot.com/2011/08/polityka-adolfa-hitlera-i-stolicy.html

    OdpowiedzUsuń